Achievments

2017-18
Student Achievers Academic Year 2016-17
Sl No Student Name Grade Category Achievement
2016-17
Student Achievers Academic Year 2016-17
Sl No Student Name Grade Category Achievement
1 Saanvi Kapilya IV Yoga Won the Gold medal in the 6-10 yrs category in the 29th National Yogasana Championship organized by the All India Yoga cultural federation at Kolkata.Bagged 2nd prize in Subjunior girls category in Inter School Yogasana competition held in Hyderabad.She won the 1st prize in district level competition.Bagged 10th Position in Inter district competition held at Kamareddy ,Nizambad.
2 Aditya Satpathy IV Yoga Won the 10th Position in Interschool and 8th position in District level Yogasana competition.
3 Aditya Shekhawat IV Yoga Stood 1st in the subjunior boys category in the district level competition.He participated in the Interdistrict competition held at Kamareddy, Nizamabad.
4 Veda Vyas IV Yoga Stood 2nd in the subjunior boys category in the district level competition.He participated in the Interdistrict competition held at Kamareddy, Nizamabad.
5 S.Harshini IV Yoga Bagged 6th place in Subjunior girls category in Inter School Yogasana competition held in Hyderabad.She participated in the Interdistrict competition held at Kamareddy, Nizamabad.
6 Anoushk Jinka V ISKO Won Gold Medal in the 1st International Sports Knowledge Olympiad.
7 G.Sai Charan Reddy III NCO Won Gold Medal in the National Cyber olympiad
8 Aarush Bhagawat II NCO Won Gold Medal in the National Cyber olympiad
9 G.Gyanada II NCO Won Silver Medal in the National Cyber olympiad
10 Greeshma Sri Lakshmi II NCO Won Bronze Medal in the National Cyber olympiad
11 Piyush 1 Penta Soft Olympiad Won First position and secured Gold Medal in Puzzles olympiad
12 Aarush Bhagawat II Penta Soft Olympiad Won First position and secured Gold Medal in Puzzles olympiad
13 G Gyanada II Penta Soft Olympiad Won First position and secured Gold Medal in Puzzles olympiad
14 U. Aarya UKG Penta Soft Olympiad Won First position and secured Gold Medal in Puzzles olympiad
15 Kanak Soni LKG Penta Soft Olympiad Won First position and secured Gold Medal in Puzzles olympiad
16 Anjum Maher I Penta Soft Olympiad Won First position and secured Gold Medal in Colouring olympiad
17 Jasveer II Penta Soft Olympiad Won First position and secured Gold Medal in Colouring olympiad
18 Akanksha Inani II Penta Soft Olympiad Won First position and secured Gold Medal in Colouring olympiad
19 Aakshitha Jaiswal LKG Penta Soft Olympiad Won First position and secured Gold Medal in Colouring olympiad
20 S.Karthika Nursery Penta Soft Olympiad Won First position and secured Gold Medal in Colouring olympiad
21 S.Rithul Yadav UKG Penta Soft Olympiad Won First position and secured Gold Medal in Colouring olympiad
2015-16
YOGA
Saanvi Kapilya of Class III National gold medal – 1st position in the 28th National Championship-2015, 6-8yrs girls segment in Kolkata in May 2015, and second place in 29th inter district level championship 2015-16,
Prajna Kapilya of class IV 22nd position in 28th National Championship-2015, 6-8yrs girls segment, held in Kolkata in May 2015.
Veda Vyas of Class III 9th position in the 2nd Telangana Inter district Yoga Sana championship held in December 2015,
MARTIAL ARTS/KUNG-FU
Saanvi Kapilya of Class III 2nd place in Kata event in All India open Martial Arts Championship held on 29th Nov 2014
Prajna Kapilya of class IV 2nd place in Kata event in All India open Martial Arts Championship held on 29th Nov 2014
Madhurima of Class VII Won silver Medal in 32nd sub Junior & 33rd Junior Taekwondo Championship-2014, held on 28th Dec 2014, bagged silver medal in 33rd Hyderabad district sub junior taekwondo championship held on 26th July 2015
Sreehitha G of Class III 1st place in Kata event in All India open Martial Arts Championship held on 29th Nov 2014
SKATES
Anoushk Jinka of Class IV First prize in Interschool skates championship held in 2014 in Inline skates category
Bhargavi Choudhary of III Represented the school in shoe skates category in State level skates championship.
Nihal Reddy Y Of Class III 1st Prize in Inter School Skates Championship in shoe skates category held in November 2014
Jeshna Of Class IV 3rd Prize in Inter School Skates Championship in tenacity skates category held in November 2014